czwartek, 10 marca 2016

Widzę co wiem, albo suplement do poprzedniego wpisu.

Na zdjęciu jest oczywiście prehistoryczny domofon z mojej kamienicy (mamy też współczesny).
Bardziej dociekliwi mogą zobaczyć napis: prof. dr med. Jan Moll.
Film "Bogowie"( trochę mnie rozczarował ) rozpoczyna się sceną odtwarzającą pierwszą próbę przeszczepu serca w Polsce wykonaną właśnie przez prof. Molla. Było to 4 stycznia 1969, czyli trzynaście miesięcy po pierwszej na świecie transplantacji serca przeprowadzonej w Kapsztadzie przez prof. Christiaana Barnarda.
Jan Moll miał wiele innych dokonań, między innymi w 1953 skonstruował pierwszy polski aparat sztucznego płucoserca do krążenia pozaustrojowego, i pierwszy w Polsce założył by-passy.
Jakiś czas po kupnie mieszkania zorientowałem się także, że właściciel nazwiska, które widać na tabliczce "pod profesorem Mollem" jest prezesem łódzkiego ZPAF (na marginesie, ze ZPAF nie miałem nigdy nic wspólnego). A jego córka, Karolina robi wiele fajnych rzeczy z pogranicza rzeźby, instalacji i happeningu.
Mój przycisk (nie działa) jest na samym dole, nie zmieniałem też oryginalnej tabliczki z nazwiskiem Perz. Jan Perz asystent m. in. Leona Schillera, a potem reżyser teatralny, zmarł w 1992, ja wprowadziłem się czternaście lat później.