sobota, 4 lutego 2017


Zdjęcie zrobione jakiś czas temu. Ale pasuje do pory roku. Kartkę tę, na jednym z podwórek, przykleił do muru zdesperowany właściciel samochodu po tym jak na miejscu, które odśnieżył  (a śniegu było wtedy bardzo dużo) zaczął parkować inny mieszkaniec kamienicy.

czwartek, 2 lutego 2017

Stanisław za Stefana

Zarzewska − Starozarzewska − Boehmische Linie − Zarzewska − Napiórkowskiego − Boehmische Linie − Napiórkowskiego − majora Stefana Przybyszewskiego − Stanisława Przybyszewskiego

Tak zmieniały się nazwy obecnej ulicy S. Przybyszewskiego.
Ostatnia zmiana to prawdziwy majstersztyk. W 1952 roku ulicę, której patronem był Aleksander Napiórkowski, przemianowano na Stefana Przybyszewskiego działacza komunistycznego pośmiertnie awansowanego na stopień majora. W roku 1990 ulica zmieniła nazwę na Stanisława Przybyszewskiego. Czyli nie zmieniło się nazwisko ani nawet pierwsza litera imienia patrona. W tej chwili zorientowałem się, że nigdy o tym nie miałem pojęcia. W dzieciństwie mieszkałem, a moi rodzice do dziś, w pobliżu ulicy Przybyszewskiego i zawsze wydawało się, że nazwa jest na cześć młodopolskiego pisarza i poety. I dopiero teraz dowiedziałem się, że to był nie ten Przybyszewski.
Przypomina mi to inną zmianę nazwy łódzkiej ulicy. W latach 50-tych zmieniano nazwy głównych arterii polskich miast na Stalina. W Łodzi zrobiono to samo, z tym, że Główna to była mała ulica i to jej nazwę zmienili urzędnicy by zachować Piotrkowską, która to oczywiście była główną ulicą miasta.

ul. Przybyszewskiego 61, z cyklu 12.000 kamienic, Łódź, 2017

wtorek, 31 stycznia 2017

Przybyszewskiego 41

Nie mogłem ustalić jaki adres ma ta kamienica stojąca na rogu ulic Przybyszewskiego i Suwalskiej. Nie było żadnej tabliczki. Ale po przeanalizowaniu adresów sąsiednich budynków wychodzi, że nr 41. Nawet myślałem, że może ma adres przy Suwalskiej, na którą zresztą zapuścić się z aparatem to będzie niezły hardkor.... Obserwator na pierwszym piętrze.

ul.Stanisława Przybyszewskiego 41, z cyklu 12.000 kamienic, Łódź, 2017