czwartek, 7 grudnia 2017

Rysunek Gienia czego tu nie ma, czyli Gdańska 90.

Z cyklu 12.000, Gdańska 90, Łódź

E-dym, Planeta alkoholi i inne w kamienicy, której nie byłem w stanie zmieścić w jednym kadrze (przy ogniskowej 17mm). Fotografia jest więc złożona z dwóch zdjęć.

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Gdańska 111

Z cyklu 12.000, Gdańska 111, Łódź

Budynek na zdjęciu to dom Reinholda Wyssa. W 1930 przeszedł na własność Diecezji Łódzkiej. Obecnie mieszczą się w nim biura Caritas, Dom Dziennego Pobytu dla seniorów, Specjalistyczna Świetlica Środowiskowa dla dzieci oraz Kuchnia Społeczna dla ubogich.
Na stronie Beadeker łódzki znalazłem dokładniejsze informacje o pierwszym właścicielu. "Reinhold Wyss był założycielem i właścicielem założonej w 1870 roku pierwszej w Polsce fabryki szpulek i wyrobów drzewnych. W końcu XIX wieku produkcja oscylowała wokół 350 tysięcy drewnianych szpulek do nici o wartości 180 tysięcy rubli. Po śmierci właściciela fabryką zarządzali spadkobiercy, ale firma nadal pozostawała w rękach rodziny Wyss. Po przekształceniu w spółkę o charakterze rodzinnym spadkobiercy ww. właściciela wdrożyli nowe technologie i znacznie rozszerzyli asortyment produkcji. Zakład w okresie międzywojennym posiadał własny tartak i zatrudniał 175 osób"


 fotografia z http://baedekerlodz.blogspot.com