piątek, 8 listopada 2013

Deszcz


W środę wieczorem robiłem zdjęcia z Andrzejem Chętko. To on miał pomysł i wybrał lokalizację. Kadr z podwórkiem i wieżą kościoła Jezuitów jest mu potrzebny do wydawnictwa towarzyszącego XXII Festiwalowi "Człowiek w zagrożeniu". Andrzej robił materiały chyba do wszystkich jego edycji . W poprzednich projektach wykorzystywał np. zdjęcia swojego przyjaciela Krzysztofa Millera.
Tego wieczoru lało jak cholera, a my nie mieliśmy parasola. Znaleźliśmy tekturę, a w zasadzie to ją pożyczyliśmy (wydaje mi się, że uczynna kobieta z pobliskiego antykwariatu  myślała, że będziemy na niej spać), i tak zrobiliśmy pierwsze kadry. Potem weszliśmy do otwartej jeszcze stolarni w podwórku i w drzwiach, osłonięty od deszczu, kontynuowałem zdjęcia. Chwilę, gdy Andrzej wyłonił się zza drzwi i oświetliła go jarzeniówka, skwapliwie wykorzystałem.

czwartek, 7 listopada 2013

Kami (1)

Szykuje mi się nowy wątek. O kioskach firmy "Kami" pisałem w Widzę co wiem (4). Te plastikowe budki doskonale wyrażają nasz stosunek do przestrzeni publicznej. Widzę także,  w ich obecnym stanie i pełnionej funkcji, rodzaj zapisu o ostatnich 25 latach w Polsce. Tak więc będą tu gościć co jakiś czas.
Taki kiosk, jak się dowiedziałem, został kiedyś sporym nakładem środków przywieziony z Łodzi do jednego z miast w Niemczech Zachodnich, gdzie stanął przez jakiś czas w reprezentacyjnym miejscu. To projekt, który był efektem polsko-niemieckiej współpracy pomiędzy studentami kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i studentami Stosowanych Sztuk Performatywnych na Justus Liebig Universitat w Giessen.
Ta buda na mojej fotografii wygląda tak, jakby te jaja kury tam właśnie składały. Zdjęcie zrobione w niedzielę. Byłem tam kilka dni później i okazuje się, że to kiosk działający. Jaja są świeże.


wtorek, 5 listopada 2013

Kamienice na Kilińskiego (5)


 Kilińskiego 153

 Kilińskiego 151

 Kilińskiego 150

 Kilińskiego 148

 Kilińskiego 142

 Kilińskiego 139

 Kilińskiego 136a

 Kilińskiego 129, to raczej dom niż kamienica

 Kilińskiego 127