czwartek, 2 lutego 2017

Stanisław za Stefana

Zarzewska − Starozarzewska − Boehmische Linie − Zarzewska − Napiórkowskiego − Boehmische Linie − Napiórkowskiego − majora Stefana Przybyszewskiego − Stanisława Przybyszewskiego

Tak zmieniały się nazwy obecnej ulicy S. Przybyszewskiego.
Ostatnia zmiana to prawdziwy majstersztyk. W 1952 roku ulicę, której patronem był Aleksander Napiórkowski, przemianowano na Stefana Przybyszewskiego działacza komunistycznego pośmiertnie awansowanego na stopień majora. W roku 1990 ulica zmieniła nazwę na Stanisława Przybyszewskiego. Czyli nie zmieniło się nazwisko ani nawet pierwsza litera imienia patrona. W tej chwili zorientowałem się, że nigdy o tym nie miałem pojęcia. W dzieciństwie mieszkałem, a moi rodzice do dziś, w pobliżu ulicy Przybyszewskiego i zawsze wydawało się, że nazwa jest na cześć młodopolskiego pisarza i poety. I dopiero teraz dowiedziałem się, że to był nie ten Przybyszewski.
Przypomina mi to inną zmianę nazwy łódzkiej ulicy. W latach 50-tych zmieniano nazwy głównych arterii polskich miast na Stalina. W Łodzi zrobiono to samo, z tym, że Główna to była mała ulica i to jej nazwę zmienili urzędnicy by zachować Piotrkowską, która to oczywiście była główną ulicą miasta.

ul. Przybyszewskiego 61, z cyklu 12.000 kamienic, Łódź, 2017

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza