sobota, 14 września 2013

TrójkiZdjęcia pojedynczych budynków (w kontekście sfotografowania wszystkich łódzkich kamienic) mają głównie wartość "inwentaryzacyjną", to mi oczywiście nie wystarcza, za to jest doskonałym pretekstem by zobaczyć więcej. Z tego "więcej" są inne kadry. I właśnie to jest zawartością bloga. Co okaże się najwartościowsze? Sam jestem ciekawy.
Te inne kadry to na przykład pomysł by na jednej fotografii były trzy sąsiadujące z sobą kamienice (czasem, któryś z budynków może nie być kamienicą). Dlaczego takie trójki? Widać wtedy doskonale olbrzymią różnorodność budynków. Często także udaje się pokazać temat w szerszym kontekście. Poza tym o ile  liczba potencjalnych par kamienic jest gigantyczna, to "trójek" do sfotografowania nie jest już tak dużo. A gdy sfotografowanie jednego budynku jest czasem zadaniem trudnym, to ujęcie trzech kamienic jest karkołomne. Ale często się udaje.  Wykorzystuję do tego obroty shifta względem osi optycznej (tak to chyba można nazwać). Jest ich siedem, mnożąc je razy trzy (dwa skrajne przesunięcia przesunięcia shifta plus położenie „0”) daje to 21 zdjęć. Część położeń się powiela, więc de facto jest to przynajmniej 12 zdjęć do złożenia w jeden obraz. 
Często najbardziej interesujące są szczegóły.  Nie do dostrzeżenia w małych formatach, zwłaszcza na monitorze. Najlepiej  pokazywać prace jako duże powiększenia, a można z tych składanych kadrów zrobić wydruki półtorametrowe w dobrej rozdzielczości.
1 komentarz:

  1. Ach, teraz już wiem: używasz obiektywu TS. No niestety, na razie dla mnie za droga zabawka. A na jakim aparacie pracujesz?

    OdpowiedzUsuń